The Agency (2024) – serial de spionaj – de azi pe streaming

0
6925

Un serial de spionaj de nota 10, cu Michael Fassbender, Richard Gere și Jeffrey Wright în rolurile principale, co-produs de George Clooney, despre centrala europeană a CIA de la Londra după începerea războiului Rusia-Ucraina.

Dacă ți-a plăcut The Day of the Jackal, musai să încerci și The Agency. Greu de decis care este cel mai bun dintre cele două, The Agency este mult mai complex ca structură a scenariului și mai rapid. Este la fel de bine jucat, dar fiind atât de complex și rapid, personajele nu au la fel de mult timp la dispoziție să câștige în greutate. Prin comparație cu The Day of the Jackal, ai impresia că în The Agency aveau material pentru încă 3 sezoane. Aspectul din The Agency care este clar peste The Day of the Jackal este faptul că nu se diluează spre final, ca The Day of the Jackal, care pierde suflu în ultimele 3-4 episoade.

Spionul jucat de Michael Fassbender este retras în mod abrupt din misiunea lui sub acoperire din Africa pentru a reveni la centrala CIA din Londra. Aici, ițele spionajului sunt mai complicate ca niciodată, cu încrengături rusești, ucrainiene, africane etc.

Nota 10 pentru cât de bine este documentat serialul și cât de relevant este. Nu e un serial de spionaj de pe vremea URSS-ului sau post septembrie 2001 etc, ci aproape că îți imaginezi cum se întâmplă lucrurile în lumea spionajului în aceste zile și luni. O notă de 10 și pentru că evită teoriile conspirațiilor și se păstrează la un nivel foarte profi și factual față de The Day of the Jackal, de exemplu, unde aceste teorii sunt în inima serialului, hrănind prejudecățile multora dintre noi.

O reinterpretare a apreciatei drame franceze Le Bureau des Legendes, noul thriller politic îl prezintă pe Martian (Michael Fassbender), un agent secret CIA, căruia i se ordonă să renunțe la viața sub acoperire și să se întoarcă la secția din Londra. În momentul în care își întâlnește o iubită din trecut, între cei doi se reaprinde pasiunea. Cariera, misiunea și identitatea sa reală sunt în antiteză cu pornirile inimii; aruncându-i pe amândoi într-un joc mortal de intrigi internaționale și spionaj.

The Agency este o reinterpretare a apreciatei drame franceze Le Bureau des Legendes. Le Bureau des Légendes se concentrează pe viața de zi cu zi și misiunile agenților din cadrul principalului serviciu de securitate externă a Franței. În prim-plan se află „Biroul Legendelor”, responsabil pentru antrenarea și gestionarea agenților aflați sub acoperire în misiuni pe termen lung, în zone de interes francez. Trăind cu identități false de ani de zile, acești agenți au misiunea de a identifica și recruta surse bune de informații. Le Bureau des Legendes a fost creat de Eric Rochant și este un serial al CANAL+ Creation Original, produs de TOP – The Originals Productions și Federation Studios. Împreună cu premiera The Agency, a avut premiera în România pe aceeași platformă și primul din cele 5 sezoane Le Bureau des Legendes, sub numele de The Bureau.

The Agency a avut premiera pe 29 noiembrie 2024 în State. În România intră pe SkyShowtime pe 10 februarie 2025

Data de lansare în România a tot fost schimbată. Inițial anunțat pentru 10 februarie, data a fost devansată pentru 27 ianuarie 2025, ca apoi să fie din nou schimbată pentru 10 februarie 2025. Azi au intrat pe platformă primele 2 episoade, restul de 8 apar câte unul în fiecare zi de luni.