Parthenope – Film nou al lui Paolo Sorrentino cu Gary Oldman

0
348

Paolo Sorrentino, regizorul pentru “The Great Beauty“, “The New Pope” și “The Hand of God“, revine cu un nou film, încă fără titlu, dar posibil Parthenope, care promite să fie o scrisoare de dragoste pentru orașul său natal, Napoli.

Filmul urmărește viața lui Partenope, de la ușurința tinereții și trecerea ei, iubirile imposibile, flirturile rămase în trecut, la fel ca și pasiunea, săruturile nocturne în Capri, finaluri și noi începuturi.

Filmul este o coproducție italo-franceză, scrisă și regizată de Sorrentino. Gary Oldman joacă un rol principal alături de un ansamblu de actori, printre care Dario Aita, Celeste Dalla Porta, Silvia Degrandi, Isabella Ferrari, Lorenzo Gleijeses, Biagio Izzo, Marlon Joubert, Peppe Lanzetta, Nello Mascia, Silvio Orlando, Luisa Ranieri, Daniele Rienzo, Stefania Sandrelli și Alfonso Santagata.

Acesta este al zecelea film al lui Sorrentino ca regizor și îl readuce pe regizor în Napoli, orașul său natal.

Filmul se află în postproducție. Așteptăm trailerul și data lansării. 🙂 Până atunci puteți vedea filmul lui The Hand of God pe Netflix.